Tilkinin Ziyafeti

BİR KADIN NE ZAMAN TİLKİLEŞİR?..

Her aydınlanma ‘aydınlık’ değildir.
Bazı uyanışlar karanlık bir yolculuğun habercisidir…

Ninko:

Japon Mitolojisinde Ninko, yalnızca bedenini ele geçirdiği insanlar tarafından görülebilen tilki ruhtur. Çoğu zaman kılık değiştirir. En çok, baştan çıkarıcı kadın kılığına girmeyi sever.

Daha önce mitolojik karakterleri ve öykülerini günümüze uyarlayan, bazen de kendi mitolojisini yaratan fantastik tarzı ile farklı bir kulvarda ön plana çıkan yazar Alev İnan, bu defa Japon mitolojisinin en ilginç karakterlerinden biri olan Tilki Ninko’yu tilkileşen bir kadının hikayesinde başkahraman olarak günümüze farklı bir şekilde, geleneksel kalıplardan uzak bir şekilde uyarlıyor.

Tilkinin Ziyafeti adlı romanında Alev İnan, bir kadının kayıplar yaşadığı hayatının travmatik bir döneminde, duygularını, özel hayatını, geçmişini, her şeyi ve herkesi sorguladığı karanlık bir yolculuğa adım atışını anlatıyor. Bu engebeli yolun rehberi, ölen annesinin dolabında keşfettiği müstesna bir Tilki. Yolculuğun finali ve öykünün doruk noktası ise bir arkadaş toplantısı…

Yazar kitabında “güya” dostlukları yakın mercek altına alırken, “görünürdeki” samimiyetlerin ve toplumun bireyden beklentilerinin başkahramanı nasıl bir varoluş mücadelesi içine sürüklediğini, bunun sonucundaki dönüşümünü ve değişimini kendine özgü sıra dışı bir anlatımla dile getiriyor.

Kitabın kahramanı Karmen, hayatla olan kavgasında benliğinin iyileşmemiş yaralarına son bir kez tuz basarken, ‘başkalarını’ da kendi gerçekleriyle yüzleştiriyor.

PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Bir Cevap Yazın