” Kuşlar Yasına Gider ” Kitabından 13 Akılda Kalan Alıntı

Kuşlar Yasına Gider

1. Kuşlar Yasına Gider

* Büyük ihtiyaçların küçüldüğü, küçük ihtiyaçların büyüdüğü döneme yaşlılık diyorlar.

* Öyledir, dedi Zübeyir; bazı canlıları yara öldürmüyor, muhatapsız kalmak öldürüyor.

* İşte o vakit, sonunda muhatapsız kaldım, muhatapsız kaldım dercesine ellerini iki yana açıyor, boynunu büküp hafifçe içini çekiyor, sonra da başını önüne eğiyordu babam.

* İçimdeki ses uzaklara çekilmişti.

Bir vakit, ikimiz de sustuk. Neden sustuğumuzu bilmiyorum ama o an telefondaki sessizlik ikimizden doğmuyormuş gibi geldi bana. Sessizlik kılığına bürünmüş başka bir şey vardı sanki, aramızda, öylece duruyordu.

 

* Ona, kendini anlatmak için hayat bazen beklediğimizden hızlı davranıyor diyecektim ama vazgeçtim, o sırada bu cümle, fazlasıyla anlam yüklediğimiz boş sözlerden biriymiş gibi geldi bana..

* Kazansa da kaybetse de fark etmez, her iki sonuç da rahatlatır onu.Çünkü hesap bu dünyada görülmüş olur.O sana söz verirken Allah orada değil miydi, ona ne şüphe, ona ne şüphe, elbette oradaydı!Amacı her ne ise onu elde edebilmek için Allah’ı da aldattı yani o şahıs.Bu sebeple sen onu Allah’a havale et!En münasip zamanda, en isabetli silleyi Allah’tan başka kim vurabilir?

* İnsanı duygulandırıp ağlamanın eşiğine getirecek kadar derin bir samimiyetle, gözlerimin içine bakarak söz vermişti.

* Okudukça, ister istemez yeniden öfkeleniyordum tabii. Kitabı yazan akademisyen, yazarla anlatıcıyı aynı kişi sanıyordu çünkü; bu nedenle de, bilimsel çalışma yapıyorum iddiasıyla, romanlarımdaki kahramanları kollarından yahut yakalarından, paçalarından tutarak sürükleye sürükleye getirip benim hayatımın orasına burasına raptediyordu.

* Siktiret, dedi birden; dava mava açma! Kazansa da kaybetse de fark etmez, her iki sonuç da rahatlatır onu. Çünkü Hesap bu dünyada görülmüş olur.

* Dünya gözyaşlarımın içindeydi artık, dünya bulanıktı, dünya ıslaktı ve dünya kalın uğultular eşliğinde, etrafa buğular saçarak, hafif hafif titriyordu.

* …bazı canlıları yara öldürmüyor, muhatapsız kalmak öldürüyor.

* Velhasıl, acı biberdir el kapısı.

Yazar: Hasan Ali Toptaş
Sayfa Sayısı: 250
Satın Al

PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Bir cevap yazın