” Ikigai – Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı ” Kitabından Alıntılar

Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı

* Yedi kez düş, sekiz kez kalk.

* Çalışmak zorunda değilken bile meşgul olmak istiyorsanız, ufkunuzda bir ikigainiz, yaşamınız boyunca size rehberlik eden bir amacınız olmalı, toplum ve kendiniz için bir şeyleri güzel ve kullanışlı kılmak için kendinizi motive etmelisiniz.

* Henüz hayattaki ikiganizi bulamadıysanız kendinize şu soruları sorun: Neyi seviyorum? Hangi konuda iyiyim? Dünya ne istiyor? Ne yaparak para kazanabilirim?

* Defalarca ne yapıyorsak oyuz. Bu yüzden mükemmellik bir eylem değil,bir alışkanlıktır.

*  İnsanoğlu kısa ömürlü ve bozulabilen bir şeydir.

* Yaşamdaki mutluluğun ana şartları : Yapacak bir şey, sevecek biri ve umut edecek bir şey.

* Sahip olduğumuz her şeyin ve sevdiğimiz herkesin bir gün yok olacağını asla unutmamalıyız. Bu hep aklımızda tutmamız ama karamsarlığa kapılmamamız gereken bir şeydir. Bir şeylerin kalıcı olmadığının farkında olmak bizi üzmemeli, ani ve etrafımızdakileri sevmemize yardımcı olmalıdır.

* Algıladığımız tehditler gerçek olsun ya da olmasın,stres sadece endişeye neden olmakla kalmayıp aynı zamanda psikosomatik olan sindirim sisteminizden cildimize kadar her şeyi tanımlanması kolay durumdur.

* Taleb’in Antifragile’da anlattığı gibi. “Gelişigüzelliğe, karışıklığa, maceralara, belirsizliklere, kendini keşfetmeye, travmatik olaylar duymaya ihtiyacımız var. Tüm bu şeyler hayatı yaşanmaya değer kılar.”

* Epiktetos’un dediği gibi, ” Konu sana ne olduğu değil, buna nasıl tepki verdiğindir.

* Neden bazı insanlar ne istediğini bilirken ve yaşam tutkuları varken diğerleri kafa karışıklığıyla güçsüzleşiyor?

* Japonca öğrenmeye başlayan birinin ilk öğrendiği kelimelerden biri ganbaru’dur, yani ‘sonuna kadar direnmek’ ya da ‘kişinin elinden gelenin en iyisini yaparak dik durması’ anlamına gelir.

Mutluluk daima kalbin kararıdır.

* Csikszentmihalyi’nin dediği gibi, akışı korumanın anahtarı her zaman üstesinden gelinecek anlamlı bir zorluğa sahip olmaktır

Telaşı arkanızda bıraktığınızda, yaşam ve zaman yeni bir anlam kazanır.

Yazar: Hector Garcia, Francesc Miralles
Sayfa Sayısı: 176
Satın Al

PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Bir cevap yazın