2016 Yılının En Çok Satan Kitapların En Çarpıcı Alıntılar

Kırmızı Saçlı Kadın Orhan Pamuk
1. Kırmızı Saçlı Kadın 
“Uzun bir süre kimseyle konuşmadım;içime döndüm. Dünya ile arama uzaklık koydum.Dünya güzeldi,içim de güzel olsun istedim.İçimde bir suçluluk hatta kötülük yokmuş gibi yaparsam,yavaş yavaş kötülüğü unuturdum.Böylece hiçbir şey olmamış gibi yapmaya başladım.Hiçbir şey olmamış gibi yaparsanız ve gerçekten de hiçbir şey olmuyorsa,hiçbir şey olmaz sonunda.””Bir anda bütün kalabalık,masada iki kırmızı saçlı kadının oturması;bu rastlantı hakkında konuşmaya başladı.Kaçta kaç ihtimaldir,uğur mu getirir,neyin işareti olabilir diye sorular soruyorlardı ki:
“Benim saçımın kırmızısı doğal” dedi masanın öbür ucundaki kırmızı saçlı kadın.Hem özür diler gibiydi hem de gururlanıyordu.”Bakın ,doğal kırmızı saçlılarda olduğu gibi benim yüzümde,kollarımda çiller var.Tenim de beyaz ve gözlerim de yeşil.”
Herkes bu kadına cevabım ne olacak diye bana döndü.
“Sizin saçınızın kırmızısı doğuştan,benimki ise kendi kararım” dedim hemen anında.”

Yazar: Orhan Pamuk
Sayfa Sayısı: 204
SatınAl
bülbülü öldürmek
2. Bülbülü Öldürmek
Bülbüller bizi eğlendirmek için şarkı söylemek dışında bir şey yapmaz.İnsanların bahçelerindeki bitkileri yemezler,mısır ambarlarına yuvalanmazlar,tek yaptıkları iş bize içlerini sökmektir.İşte bu yüzden bülbülleri öldürmek günahtır.””İnsanlar etraflarında kendilerinden çok şey bilen birilerinin olmasından hoşlanmazlar. Bu onları kızdırır. Sen konuşuyorsun diye de değişmezler. Kendilerinin istemesi gerekir bunu ve öğrenmek istemedikleri zaman çeneni tutmaktan ya da onlar gibi konuşmaktan başka bir şey gelmez elinden…”

“Başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.”

Yazar: Harper Lee
Sayfa Sayısı: 355
SatınAl
Zamanın Kısa Tarihi
3. Zamanın Kısa Tarihi 
“Tanrı zar atmaz” Einstein.”Yeryüzünde yüksek bi yerde ve alçak bi yerde 2 tane ikizi yerleştirmişler. uzun süre sonra, yukarıda yaşayanın biyolojik zamanı daha hızlı ilerlemiş ve çabuk yaşlanmış!! Ne alaka diyeceksin, dünyanında bi hızı var ve yukarısı daha hızlı dönüyor.. gibi bişey. Einsteine göre kütle çekimi diye bişey yok gibiymiş. çünkü evren bükülmüştür!”

Yazar: Stephen Hawking
Sayfa Sayısı: 255
SatınAl
Otomatik Portakal - Anthony Burgess
4. Otomatik Portakal
“İyi bir insan olmak çok da hoş olmayabilir küçük 6655321. İyi bir insan olmak korkunç olabilir. Bunu sana söylerken, kulağa ne kadar çelişkili geldiğini biliyorum. Bu mesele yüzünden gecelerce gözüme uyku girmeyeceğini biliyorum. Tanrı ne ister? Tanrı iyilik mi ister yoksa iyi olma seçeneğini mi? Kötülüğü seçen bir insan, kendisine iyilik dayatılmış bir insandan bazı açılardan daha üstün olabilir mi? Bunlar derin ve zor sorular, küçük 6655321.””Bu ne biçim dünya yahu? Millet aya çıkıyor ve dünyanın çevresinde lamba görmüş tatarcıklar misali fırıl fırıl dönüyor, ama yeryüzünde artık kanuna ve nizama aldıran yok.”

“Gülüyorlar. Dışarıdaki soğuğu, yoksulluğu, açlığı umursamaksızın kahkahalar atıyorlar.”

“Yetişkinlerin savaştığı, bombalar attığı, birbirini kesip doğradığı, acımasızlığın kol gezdiği bir dünyada gençlerin yurtsever, dine bağlı, uslu, terbiyeli olmaları söz konusu değildir.”

Yazar: Anthony Burgess
Sayfa Sayısı: 176
SatınAl
1984 George Orwell

5. 1984

”…Beni anlamıyorlardı zararı yok.
Zaten beni daha kimler anlamadı.”

” Bilinçleninceye kadar asla başkaldıramayacaklar, ama başkaldırmadıkça da bilinçlenemezler.”

” Birini seviyorsan gerçekten severdin, verecek başka hiçbir şeyin yoksa bile sevgin yeterdi.”

” Savaşın asıl yaptığı, yok etmektir, ama illede insanları yok etmesi gerekmez, insan emeğinin ürünlerini de yok eder.”

” Özgürlük iki kere ikinin dört ettiğini söyleyebilmektir. Eğer buna izin verirlerse gerisi kendiliğinden gelir.”

” Bağlılık,düşünmemek demektir, düşünmeye gerek duymamak demektir. Bağlılık bilinçsizliktir.”

Yazar: George Orwell
Sayfa Sayısı: 352
SatınAl
Sineklerin Tanrısı William Golding
6. Sineklerin Tanrısı
En büyük düşünceler, en basit olanlarıdır…”” Birinden korkunca ondan nefret edersiniz ama boyuna da düşünüp durursunuz onu. Kendi kendinizi aldatırsınız; aslında kötü değildir dersiniz. Ama onu görünce, tıpkı nefes darlığına tutulmuş gibi olursunuz, soluk alamazsınız.”

” Yetişkinler her şeyi bilirler. Karanlıktan korkmazlar. Bir araya gelirler, çay içerler ve tartışırlar. Sonra her şey yoluna girer.”

”Cahilliklerini bilmenin utancı içindeydiler ve bilgisizliklerini nasıl açıklayacaklarını da bilemiyorlardı.”

” Nereden geldinse, oraya döneceksin…”

Yazar: William Golding
Sayfa Sayısı:  262
SatınAl
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku İlhami Algör
7. Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
” Zaten bu hayatta, her zaman bir şeyler eksikti.””Ben, kendime bile, “Sana şu gerek, bu gerek,” diye sınır koymaz, çizgi çekmez iken, nasıl olur da bir başkasının tercihine “Peki” demezdim. ”

“Nereye gidiyorsun çocuk,” dedim içimden,” büyümeye mi?”

“Hikayeye göre adam, kadını çok seviyor, sevdikçe ruhu büyüyor, eve sığmıyor.”

” Her şey benden önce olmuşsa, bana olacak bir yer, durum kalmıyor muydu? Bana ait tek kişilik bir iskemle, oda yok muydu bu dünyada?”

” An bile olmayan bir kısalıkta,sanki bendekiler ona, ondakiler bana geçmişti.”

” Aynadaki kadın benim zıttım.” demişti. “Ben ne kadar ev haliysem o, o kadar sokak. Ben sokulgan isem, o başını alıp giden. Ben gündüzüm, o gece… Çapkın, güçlü, özgür…”

Yazar: İlhami Algör
Sayfa Sayısı: 65
SatınAl
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens
8. Hayvanlardan Tanrılara Sapiens
Biz buğdayı evcilleşirmedik, buğday bizi evcilleştirdi.”” Askeri düzeni ne sağlar? Bir orduyu yalnızca zor kullanarak örgütlemek imkansızdır;en azından bazı komutanların ve askerlerin tanrı,onur,vatan,erkeklik veya para gibi şeylere inanmaları gerekir.”

” Erkeklerin ve kadınların rollerini, haklarını ve görevlerini biyolojiden ziyade mitler belirlediğinden, “erkeklik” ve “kadınlık” kavramları bir toplumdan öburüne çok ciddi ölçüde değişiklik gösterir.”

” Kimse lotoyu kazandığı, yeni bir ev aldığı, terfi ettiği veya gerçek aşkı bulduğu için mutlu olmaz. İnsanlar sadece vücutlarındaki keyif veren hisler sayesinde mutlu olurlar.”

” Ortalama çiftçi ortalama avcı toplayıcıdan daha fazla çalışarak karşılığında daha kötü besinlere sahip oldu. Tarım devrimi tarihin en büyük aldatmacasıdır.”

Yazar: Yuval Noah Harari
Sayfa Sayısı: 412
SatınAl

PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Bir cevap yazın