Tüm Zamanların En Harika Çocuk Kitapları Listesi

Şeker Portakalı

1. Şeker Portakalı 

Yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan Jose Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı Şeker Portakalı, “günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü”dür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos’un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze’nin başından geçenleri anlatır. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı “yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını” söyler.

Aydın Emeç’in, güzel Türkçesiyle dilimize armağan ettiği Şeker Portakalı’nın başkahramanı Zeze’nin büyüdükçe yaşadığı serüvenleri, yazarın Güneşi Uyandıralım ve Delifişek adlı romanlarında izleyebilirsiniz.

Yazar: Jose Mauro de Vasconcelos
Sayfa Sayısı: 200
SatınAl
Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

2. Küçük Prens

“Hoşça git,” dedi tilki. “Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.” Küçük Prens unutmamak için tekrarladı: “Gerçeğin mayası gözle görülmez.”
(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Antoine de Saint-Exupery
Sayfa Sayısı: 112
SatınAl
Momo
3. Momo
 Momo karşısındakileri, aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinlerdi… Momo’nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanamazdı. Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır, ama bunlar hiçbir şey ifade etmez. Herkes çok iyi bilir ki, bazen bir saatlik süre insana ömür kadar uzun gelirken, bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Çünkü zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir. Bu gerçeği hiç kimse duman adamlardan daha iyi bilemezdi. Bir saatlik, bir dakikalık, hatta bir saniyelik yaşamın değerini hiç kimse onlar kadar iyi ölçemezdi. İnsanların zamanı üzerine planlar kuruyorlar, ince hesaplarla hazırlanmış planlar. Yaptıklarından kimsenin haberdar olmaması onlar için çok önemliydi. Büyük kente yerleşip halkın arasına karışırken hiç dikkat çekmemişlerdi. Hiç kimse farkına bile varmadan adım adım ilerliyor ve insanlara egemen oluyorlardı. Zamanınızı çalıyorlar sevgili dostlar, kendi istekleri uğruna sizi kandırıyor ve zamanınızı çalıyorlar… ama Momo ve çocuklar sizi uyarıyor… Ey İnsanlık, dinle ve anla!… Onikiye beş kaldı… Aç gözünü, tetikte ol… Hırsız çaldı zamanı. Okuyun ve anlayın… zamanınızı çalıyorlar Bitmeyecek Öykü ile çok sevilen Michael Ende’den efsaneleşmiş bir eser daha… Üstelik yine hem çocuklara hem de çocuk kalmaya uğraşan büyüklere…
(Tanıtım Bülteninden)
Yazar: Michael Ende
Sayfa Sayısı: 305
SatınAl
Küçük Kara Balık
4. Küçük Kara Balık

Kış ortasında bir akşam vaktiydi. Denizin en derin yerinde, yaşlı mı yaşlı bir balık nine sayıları on iki bini bulan çocuklarıyla torunlarını çevresine toplamış, onlara bir masal anlatıyordu…

Yazar: Samed Behrengi
Sayfa Sayısı: 55
Satın Al
Charlie'nin Çikolata Fabrikası

5. Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie; annesi, babası, iki ninesi ve iki dedesiyle,
büyük bir kentin bitiminde, küçük bir tahta barakada yaşamaktadır.
Yoksuldurlar. Charlie çikolataya bayılır,
ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla, yılda bir kez,
küçük bir çikolata girer evlerine. Bu büyük kentte,
Charlie’lerin evinden bile görülen, kocaman bir çikolata fabrikası vardır; dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün, fabrikanın sahibi Bay Wonka, imparatorluğunu devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklar; Charlie de adaylardan biridir…

Yazar: Roald Dahl
Sayfa Sayısı: 208
Satın Al
Alis Harikalar Diyarında

6. Alis Harikalar Diyarında

Alis bir süredir piyano dersi alıyorsu. O gün akrabaları Alis’ten piyano çalmasını istediler. Alis piyano çalmayı çok sevdiği halde kalabalık önünde çalmak istemiyordu. Kalabalık onu çok korkutuyordu. Bunu annesine söyledi.

Annesi:
Kızım çok güzel çalıyorsun. Korkacak bir şey yok. Güzellikleri paylaşmak insanı mutlu eder, dedi.

Ama Alis’in korkusu pek geçmedi. Bir süre bahçeye çıkmak için izin istedi.

Alis bahçeye çıkar çıkmaz koşmaya başladı. Koştu, koştu…
Sonunda gücü tükendi. Bir ağacın altına uzanıp dinlenmeye başladı.
(Kitabın İçinden)

Yazar: Lewis Carroll
Sayfa Sayısı:  78
Satın Al
Çocuk Kalbi

7. Çocuk Kalbi

Okullar bugün açıldı. Bu sene artık üçüncü sınıfta okuyacağım. Okulun önü öğrenciler ve çocuklarını okula kaydetmek isteyen velilerle doluydu.

Okulun giriş kapısının önünde ikinci sınıf öğretmenimi gördüm. Elinin omzuma koydu. Her zamanki gibi neşeli bir şekilde, bana:

‘Enriko, birbirimizi artık çok fazla göremeyeceğiz,’ dedi.
(Kitabın İçinden)

Yazar: Edmondo De Amicis
Sayfa Sayısı: 80
SatınAl
heidi

8. Heidi

Küçük yaşta anne ve babasını kaybettikten sonra teyzesi tarafından bakılan ve çevresinde aksiliğiyle ün salmış Alp Dede’nin İsviçre Alplerindeki dağ kulübesine götürülen Heidi, artık dedesiyle yaşamak zorundadır. Heidi’nin sevgisi öylesine temiz ve duygu yüklüdür ki Alp Dede’nin aksiliği bile bu sevgi karşısında yumuşar. Heidi, çoban arkadaşı Peter ile dağda keçilerin peşinde koşmakta, neşeli günler geçirmektedir. Heidi’nin okula gitme zamanı geldiğinde işler bir parça karışsa da bu küçük kızın yüreğini dolduran o muazzam sevgi her şeyin yoluna girmesini sağlayacaktır. 

İsviçreli yazar Johanna Spyri’yi (1827-1901) dünyaca ünlü bir yazar yapan Heidi’nin ilk yayımlanmasının üzerinden 133 yıl geçmiş olsa da Heidi her yaştan insanın sevgiyle andığı bir karakter olmaya devam ediyor.

Yazar: Johanna Spyri
Sayfa Sayısı: 128
SatınAl
Dünyanın Merkezine Seyahat

9. Dünyanın Merkezine Seyahat 

Her şey bir rüya gibi geride kalmıştı. Amcamın Hamburg ‘ta nasıl karşılandığını anlatmam olanaksız. Çünkü Martha’nın ağzının sıkılığı sayesinde bizim yola çıkışımızın haftasında Hamburg ‘ta kim varsa, dünyanın merkezine geziye çıktığımızı öğrenmişti!

İşte bu nedenle biz gittiğimizden beri Hamburg dedikoduyla çalkalanıyordu. Fakat büyük bir çoğunluk böyle bir habere inanmamıştı. Hatta amcamı gördüklerinde de buna pek inanmadılar; fakat zamanla serüvenimize inanmaya başladılar. Amcam ve ben birer kahramandık. Bilim yolunda tehlikelerle dolu bir serüvene göz kırpmadan atılan iki kahraman…
(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Jules Verne
Sayfa Sayısı: 173
SatınAl

PaylaşShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Bir cevap yazın